Схожі новини
18 грудня, у четвер, з 11:00 до 13:00- відкрита онлайн лекція з ефективних журналістських розслідувань, доступність лонгріда та роботу з даними, у рамках Ukrainian Media E-School.
Проект «Посилення впливу журналістських розслідувань в Україні» (SIRU) ставить на меті збільшення кількості та покращення якості журналістських розслідувань в Україні. За підтримки канадського уряду, проект співпрацює з Громадським.ТВ над створенням програми журналістських розслідувань, що виходить щотижня на Громадському.ТІ онлайн та в ефірі Першого Національного.
Он-лайн трансляція Шостої міжнародної конференції журналістів-розслідувачів України, яка візбудеться у Києві 5-6 грудня 2014 року, буде доступною через сайт Інституту регіональної преси, за посиланням http://bit.ly/1w3zJnb та у Твітері за хештегом #unij6.
Інститут розвитку регіональної преси (ІРРП) запрошує українських журналістів-розслідувачів взяти участь у щорічній дводенній конференції «Журналістські розслідування в Україні та Європі: досягнення, проблеми та перспективи розвитку», яка відбудеться 5-6 грудня 2014 року, Київ
2 жовтня, 13.00, УНІАН (Київ, вул. Хрещатик 4) – Громадське.ТВ, Інтерньюз Нетворк та Посольство Канади в Україні провели спільну прес-конференцію з нагоди офіційного запуску проекту телевізійних журналістських розслідувань «Слідство.Інфо», що є основним видом діяльності програми «Посилення впливу журналістських розслідувань в Україні» (SIRU).
13 марта 2014, 13.00 - «Информационный пресс-центр» (IPC) приглашает журналистов и блоггеров АР Крым и Юга Украины принять участив в вебинаре «Социальные расследования: образование, здравоохранение, ЖКХ». В программе - особенности работы с источниками информации, перечень открытых источников, способ получать и сохранять информацию, освещение тем с учетом интересов аудитории.
П'ята міжнародна конференція журналістів розслідувальниів "Журналістські розслідування в Україні та Європі: досягнення, проблеми та перспективи розвитку“ відбулась в Києві 30 листопада-1 грудні 2013 року. Організатор конференції - Інститут розвитку регіональної преси - пропонує відео запис виступів трьох сессій, що користувались попитом серед учасників заходу. Відео доступно також на сайті ІРРП.
Інститут розвитку регіональної преси (ІРРП) зібрав воєдино перелік організацій, що надають підтримку журналістам росзлідувачам. 6 міжнародних програм технічної допомги пропонують грантову допомгу в Україні дл покращення якості та збільшення кількості розслідувань. ІРРП представляє їх стислий опис, посилання на сайти донорів та корисні адреси.
- У-Медіа » Медіа і демократія » Журналістські розслідування » Чому влада не реагує на журналістські розслідування
- Переглядів: 720
- Автор: rfgtw
- Дата: 25-01-2011
Чому влада не реагує на журналістські розслідування
Категорія: Медіа і демократія » Журналістські розслідування
В листопаді 2010 проект «У-Медіа» Інтерньюз Нетворк провів опитування журналістів, які проводять журналістські розслідування. Метою опитування було з’ясувати, чи здатні розслідування впливати на розвиток подій й які наслідки вони мають для героїв розслідувань та самих журналістів.
Опитування зафіксувало збільшення інтересу у журналістів до журналістських розслідувань, що позначилось як на збільшенні кількості тих, хто розслідування провів, так і тих, хто провів їх більше ніж три протягом року. Збільшення кількості розслідувань відбувається за рахунок групи досвідчених журналістів, які об’єднуються в низку агенцій журналістських розслідувань, громадські організації або журналістські мережі.
Переважна більшість респондентів (74.7% ) вважають, що якісні розслідування, які відповідають стандартам, складають менше половини всіх наявних. |
Дослідження показало, що близько 630 журналістських розслідувань було проведено й опубліковано. В основному, журналісти провели від одного до трьох розслідувань. У порівнянні з 2009 роком кількість журналістських розслідувань збільшилась майже вдвічі (382 – у 2009 р.); також збільшилась кількість проведених розслідувань одним журналістом (в середньому 4,1 розслідування в 2010 у порівнянні з 2,4 у 2009 році).
Серед тем розслідувань переважали земельні питання, діяльність правоохоронних органів, політичні викривання, охорона здоров’я, питання екології та порушення прав людини. В категорії «інше» переважали корупція та свавілля влади на місцевому й національному рівнях, проблеми ЖКХ, соціальні пільги та підготовка до Євро 2012.
Наслідки оприлюднених розслідувань
Згідно з відповідями респондентів, влада, майже, в однаковому співвідношенні реагувала позитивно, негативно та взагалі не помічала публікації: у 37.3 % реакція влади була позитивною (публічне визнання фактів й спроби вирішити проблему), у 34.3% реакція влади була негативною (тиск на редакцію, публічне звинувачення в поклепах тощо) та 31,8% - влада не реагувала взагалі.
Правоохоронці продовжують ігнорувати матеріали журналістських розслідувань: у 61% випадків оприлюднення розслідування не призвело до проведення офіційного розслідування. Трохи більше, ніж в чверті випадків, (28%) матеріал зацікавив правоохоронців. Менше десятої частини розслідувань (8,5%) проводився у співпраці з правоохоронцями. Значна частка (13,2%) розслідувань правоохоронними органами за фактами публікацій затримуються або зупиняються за невідомих причин.
Реакція влади на розслідування не є однаковою й може відрізнятись в залежності від теми розслідування, регіону проживання тощо. Однозначно можна стверджувати, що в більшості випадків журналістські розслідування не стають підставою для розслідування правоохоронними органами й найчастіше нічим не загрожують героям розслідувань. |
Що роблять журналісти після оприлюднення матеріалів
Більшість розслідувальників пасивно збирають інформацію щодо наслідків розслідувань. Найпопулярніші методи моніторингу реакції на публікацію – спілкування з героями публікацій та стеження за повідомленнями в пресі та ТВ. |
Переважна більшість опитаних (87%) стверджують, що слідкують за тим, що відбувається після оприлюднення розслідувань.
Моніторинг публікацій у пресі і спілкування з героями розслідування практикує половина опитаних (24.9% і 24% відповідно). Більш активні дії – направлення офіційних запитів (21,2%), публікації в продовження теми (19,1%) та проведення громадських заходів (3,7%) разом здійснюють 44% опитаних.
З огляду на виявлену специфіку, можна припустити, що лише близько половини респондентів з усіх, які кажуть, що відслідковують ситуацію, це дійсно роблять, докладаючи для цього власні зусилля (через запити, звернення, продовження теми, організацію або залучення до акції протесту тощо).
Довідкова інформація:
Опитування журналістів проводили Європейська дослідницька асоціація та громадська організація «Демократичні ініціативи молоді» за запитом проекту «У-Медіа» Інтерньюз Нетворк (www.http://umedia.kiev.ua). Кількість респондентів – 320. Серед опитаних переважають журналісти, які працюють в друкованих виданнях, переважно в ЗМІ приватної форми власності регіонального рівня. Відношення респондентів жіночої та чоловічої статі 56,7% : 43,3%.
База респондентів складалась з трьох груп журналістів різних типів ЗМІ різних регіонів України: (1) початківців - учасників тренінгів з технології журналістських розслідувань; (2) журналісти, які проводять журналістські розслідування, в тому числі учасники конкурсу журналістських розслідувань 2008 та 2009 років; (3) досвідчені та визнані журналісти, в тому числі переможці конкурсів журналістських розслідувань.
!Використання даних дослідження можливе за умови посилання на проект «У-Медіа» Інтерньюз Нетворк.