Схожі новини

> 11-07-2012

Український медіа проект («У-Медіа») оголошує тендер на проведення чотирьох соціологічних досліджень. Подання заявок - по 25 липня 2012 року. 

> 06-04-2012

Запрошуємо журналістів до участі у тренінгу з технології проведення журналістських розслідувань корупції та зловживань у земельній сфері від ІРРП, Сімферополь, 31.05-01.06.2012 р.

> 20-03-2012

Інститут розвитку регіональної преси (ІРРП) пропонує журналістам усіх видів ЗМІ взяти участь у тренінгу з технології проведення журналістських розслідувань (поглиблений рівень), 26-30 травня 2012 року, Сімферополь.


> 17-01-2012

Тележурналіст Азад Сафаров: "Відсутність реакції на журналістські розслідування — ознака незрілого суспільства".

Інтерв'ю  з переможцем першого щорічного конкурсу журналістських розслідувань для молодих журналістів, який Посольство США в Україні проводить спільно з інтернет-виданням «Українська правда».

Ігор Чуб, газета «День»

> 04-11-2011

Європейська дослідницька організація оприлюднила результати дослідження "Ефективність журналістських розслідувань в Україні", що проводилось на запит проекту "У-Медіа".

> 05-10-2011

Опитування Кивського міжнародного інституту соціології (КМІС) оцінює рівень медіа споживання населення в 12 містах України, задоволеність місцевими ЗМІ та рівень медіа грамотності населення

> 06-09-2011

В серпні 2011 року Європейська дослідницька асоціація провела опитування журналістів, які займаються розслідуваннями. Дані цього року подаються у порівнянні з результатами подібних опитувань 2009 та 2010 рр..

> 06-09-2011

Європейська дослідницька асоціація (ERA) оприлюднила звіт по опитування журналістів, що займаються розслідуваннями: влада більш позитивно реагує на розслідування та вживає заходів. Дослідження проводилось на запит проекту "У-Медіа".

Контакти:
тел.: (044) 458-44-39
тел./факс: (044) 458-44-41
вул. Ризька, 15, Київ, 04112,
e-mail:
Інформація
  • Переглядів: 162
  • Автор: Irina
  • Дата: 1-03-2011
 (голосов: 0)
1-03-2011

Чи реагує влада на журналістські розслідування?

Категорія: Журналістські розслідування, Дослідження

Звіт про дослідження

Європейська дослідницька асоціація та громадська організація «Демократичні ініціативи молоді» на запит проекту «У-Медіа» Інтерньюз Нетворк, продемонструвало, що у більшості випадків влада реагує негативно або взагалі не реагує на опубліковані журналістські розслідування.  Респонденти  свідчать, що лише у 37.3 % випадків реакція влади - позитивною (публічне визнання фактів й спроби вирішити проблему), у 34.3% - негативна (тиск на редакцію, публічне звинувачення в поклепах тощо) та у 31,8% - реакція відсутня взагалі.

Правоохоронці продовжують ігнорувати матеріали журналістських розслідувань. За даними опитування, у 61% випадків оприлюднення розслідування не призвело до проведення офіційного розслідування. Трохи більше, ніж у чверті випадків (28%), матеріал зацікавив правоохоронців. Менше десятої частини розслідувань (8,5%) проводилися у співпраці з правоохоронцями. Значна частка (13,2%) розслідувань правоохоронними органами за фактами публікацій, як правило, затримуються або припиняються з невідомих причин.

Реакція влади на розслідування не є однаковою й може відрізнятись в залежності від теми розслідування, регіону проживання тощо. Однозначно можна стверджувати, що в більшості випадків журналістські розслідування не стають підставою для розслідування правоохоронними органами й найчастіше нічим не загрожують героям розслідувань.

Поряд з цим, інтерес журналістів до розслідувань зростає: збільшилася кількість тих, хто розслідування провів, а також тих, хто провів їх більше, ніж три,  протягом року. Збільшення кількості розслідувань відбувається за рахунок групи досвідчених журналістів, які об’єднуються в низку агенцій журналістських розслідувань, громадські організації або журналістські мережі.

Дослідження показало, що близько 630 журналістських розслідувань було проведено й опубліковано (переважна більшість журналістів провели 1-3 розслідування). У порівнянні з 2009р. кількість журналістських розслідувань збільшилася майже вдвічі (382 – у 2009 р.). Також збільшилася кількість проведених  розслідувань одним журналістом (в середньому 4,1 розслідування у 2010р. у порівнянні з 2,4 у 2009р.)

Серед тем розслідувань переважали земельні питання, діяльність правоохоронних органів, політичні викриття, охорона здоров’я, питання екології та порушення прав людини. У категорії «інше» переважали корупція та свавілля влади на місцевому й національному рівнях, проблеми ЖКХ, соціальні пільги та підготовка до Євро-2012.  

Що роблять журналісти після оприлюднення матеріалів? 

Більшість розслідувальників пасивно збирають інформацію щодо наслідків розслідувань. Найпопулярніші методи моніторингу реакції на публікацію – спілкування з героями публікацій та стеження за повідомленнями в пресі та ТВ.

Переважна більшість опитаних (87%) стверджують, що стежать за тим, що відбувається після оприлюднення розслідувань.

Моніторинг публікацій у пресі і спілкування з героями розслідування практикує половина опитаних (24.9% і 24% відповідно). Більш активні дії – подання офіційних запитів (21,2%), публікації в продовження теми (19,1%) та проведення громадських заходів (3,7%) разом здійснюють 44% опитаних.

З огляду на виявлену специфіку, можна припустити, що лише близько половини респондентів з усіх, які кажуть, що відстежують ситуацію, це дійсно роблять, докладаючи для цього власні зусилля (через запити, звернення, продовження теми, організацію або залучення до акції протесту, тощо).

 

Довідкова інформація:

Опитування журналістів проводили Європейська дослідницька асоціація та громадська організація «Демократичні ініціативи молоді» за запитом проекту «У-Медіа» Інтерньюз Нетворк (www.http://umedia.kiev.ua). Кількість респондентів – 320. Серед опитаних переважають журналісти, які працюють в друкованих виданнях, переважно в ЗМІ приватної форми власності регіонального рівня. Відношення респондентів жіночої та чоловічої статі 56,7% : 43,3%.

База респондентів складалась з трьох груп журналістів різних типів ЗМІ різних регіонів України: (1) початківців - учасників тренінгів з технології журналістських розслідувань; (2) журналісти, які проводять журналістські розслідування, в тому числі учасники конкурсу журналістських розслідувань 2008 та 2009 років; (3) досвідчені та визнані журналісти, в тому числі переможці конкурсів журналістських розслідувань.

!Використання даних дослідження можливе за умови посилання на проект «У-Медіа» Інтерньюз Нетворк. Із запитаннями можна звертатись до Ірини Негрєєвої, , (044) 458-44-39.