Схожі новини
Новий закон про поліцію не обмежує право журналістів фільмувати або фотографувати поліцейських — ІМІ
Новий закон «Про Національну поліцію» не обмежує право журналістів чи інших громадян фільмувати або фотографувати поліцейських. Таким є результат аналізу ЗУ «Про Національну поліцію», підготовлений юридичним відділом ІМІ у відповідь на звернення журналістів.
Юридична «Гаряча лінія» для журналістів у день виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (місцеві вибори) працюватиме з 07.00 ранку 25 жовтня 2015 року до 07.00 ранку 26 жовтня 2015.
15, 16, 17 та 23 вересня - Інститут розвитку регіональної преси запрошує журналістів взяти участь у вебінарах з виборчого законодавства, що регулює діяльність ЗМІ. Реєстраційна форма працює для всіх чотирьох вебінарів - http://bit.ly/1Kf1PRN.
Інститут масової інформації (ІМІ) оприлюднив результати моніторингу «Барометр свободи слова» за перше півріччя 2015 року. Фізична агресія щодо журналістів в Україні почала зменшуватися: 23 напади на журналістів, що майже в 11 разів менше, ніж за відповідний період 2014 року (249 нападів), і в півтора менше ніж за друге півріччя 2014 року (37 нападів). Серед випадків порушень прав журналістів найбільше було перешкоджань й обмежень у доступі до інформації.
Інститут розвитку регіональної преси (ІРРП) звертає увагу журналістів на те, що у законодавстві України відбулися зміни, згідно з якими скарги (заяви) на відмову у наданні інформації з вимогою притягнення до адміністративної відповідальності подаються не до прокуратурури, як це було раніше, а до офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Юристи Інституту презентували новий шаблон скарги щодо порушення права на доступ до публічної інформації.
Вебінар "Захист прав журналістів у день виборів". 23 жовтня 2014 року о 13.00, Інтернет. Доповідач: Людмила Опришко – медіа-юрист, медіа-тренер. Цільова аудиторія: журналісти. Реєстрація до 12.00 23 жовтня 2014 року.
Кілька медіа НУО, партнерів "У-Медіа", надаватимуть юридичну підтрмику журналістам та ЗМІ у виборчий період. Журналісти можуть звертатись до будь якої з організацій - Інституту розвитку регіональної преси, Інституту масової інформації, Незалежної медіа профспілки, Інституту медіа права. Контакти юристів дивіться у тексті новини.
Інститут масової інформації (IMI) запрошує журналістів на дводенний тренінг з висвітлення виборів «Журналіст і вибори» у Харкові (11-12 квітня) та Донецьку (14-15 квітня). Тренінг приділить увагу законодавчим аспектам роботи медіа у виборчий період, поділиться способами оперативної журналістики, говоритиме про методи фальсифікації й маніпулювання виборчих штабів.
- У-Медіа » Медіа і закон » Права журналістів » Результати моніторингу порушень прав журналістів
- Переглядів: 1149
- Автор: rfgtw
- Дата: 5-09-2011
Результати моніторингу порушень прав журналістів
Категорія: Медіа і закон » Права журналістів
2 вересня 2011 року Київська незалежна медіа профспілка провела семінар з захисту прав журналістів, під час якого медіа юристи та досвідчені журналісти надавали поради щодо убезпечення й захисту прав під час здійснення професійної журналістської діяльності. Також було повідомлено про результати моніторингу порушень прав журналістів.
Протягом 2009 року КНМП зафіксувала 171 випадок порушень прав журналістів, в 2010 – 376, за вісім місяців 2011 року – 196. Ми бачимо тенденцію до збільшення тиску на журналістів та кількості порушень прав, професія буде більше небезпечною. Журналісти мусять об’єднуватись, щоб захищати свої права. Якщо цього не відбудеться, професія журналіста зникне, це вже буде не журналістика.
За словами керівника проекту «Юридичне бюро для журналістів» КНМП, Юки Гаврилової, найбільш «популярним» порушенням є перешкоджання журналістській діяльності - 200 випадків у 2010 році. Характерно, що правоохоронці неохоче фіксують такі випадки. Навпаки, за вказівкою можновладців, нерідко міліціонери наносять тілесні ушкодження журналістам, порушуючи права останніх.
Кричущими випадками порушення прав журналістів – це випадки побиття, й при цьому присутні міліціонери не втручались, під час акцій протесту проти руйнації та забудови парку в місті Харкові.
У випадку будівництва в районі Троєщина в місті Києві охоронці фірми-забудовника били протестувальників, а міліціонери дивилися вбік й вдавали, що нічого не бачать. Під час руйнації скверу, де зводитиметься будинок, охоронці на очах міліції б’ють журналіста, який робить репортаж про події й акцію захисту скверу. Така поведінка не має жодних наслідків для міліціонерів та охоронців. При тому, що існує оперативне відео та фотографії, слідчі кажуть, що не можуть знайти цих людей. Це один з кричущих прикладів порушення прав журналістів.
Ще одним прикладом може бути поведінка мера Харкова Михайла Добкіна, який на прес конференції публічно називає журналіста Катерину Морозову «ручною собачкою» й додає, що зараз Харків побачить її «гнилі репортажі». Цей факт нанесення публічної образи демонструє неповажне ставлення до журналістів з боку можновладця, і цей пан не отримує покарання.
На виборчих дільницях Донецька № 41 та 42 журналістів Голова комісії наказує вигнати журналістів із формулюванням, що журналісти навіть не мають права знаходитись на території, що прилягає до дільниці. Міліціонери перевищили свої повноваження. Тобто, журналістів, які прийшли висвітлювати виборчий процес, не пустили на дільницю. Чим це є? Це в чистому вигляді тиск на журналістів, застосування сили. Тобто в одному епізоді ми бачимо кілька порушень українського законодавства й прав журналістів.
Наприклад, журналістам медіа холдингу Главред медіа по три-чотири місяця не виплачують заробітну плату. Й для нас в цій ситуації є дивним, що журналісти так довго чекали й мовчали, поки не вдалися до страйку. Але й після страйку та розголосу про те, що порушені права людей, адже їм нема за що годувати свої сім’ї, ніяких наслідків для власників медіа холдингу цей інцидент не мав. Ця ситуація показує, що з журналістами в нашій країні можна робити, що завгодно. Після страйку й виплату заборгованості, наступні три місяці ті самі журналісти знову не отримували зарплату три місяці. Й журналістам прийшлось вдаватись до нових переговорів з власниками, хтось не витримував й звільнявся, вимагаючи своїх грошей. Й момент, коли виплачується борг по зарплаті, подається власниками як благодійність. Моя думка, що журналістам треба об’єднуватись й перестати набивати собі шишки.
Дуже часто журналісти погоджуються з цією ситуацією й не виборюють свої права. Коли до наших юристів звертаються по допомогу, - юристи пропонують звернення до суду, й існує хороша судова перспектива. Однак, частими є випадки, коли журналісти відмовлялись, бо вони боялись захищати свої права. Дивна ситуація, коли журналісти, які інформують суспільство, які мусять розуміти, наскільки є важливим захист їх прав у кожному конкретному випадку, наскільки важливо довести свою правоту, відмовляються від допомоги.
Бесіду провела Наталія Іванів, менеджер проекту «У-Медіа» з організаційного розвитку.