Ячмінь: Динаміка Цін на Тонну та Фактори, Що Впливають на Ринок

Ячмінь: Динаміка Цін на Тонну та Фактори, Що Впливають на Ринок

Однією з найдавніших злакових культур є ячмінь. Ця сільськогосподарська рослина окультурена людиною понад сто років тому. Ячмінна крупа вважається джерелом здоров'я, краси та молодості, оскільки багата необхідними для людського організму речовинами. Ячмінь (злак) широко використовується в харчовій та пивоварній промисловості, а також у технічних цілях. Його застосовують як лікувальний засіб, ним годують тварин. Вирішивши придбати рослину, потрібно знати ціну на ячмінь за тонну для накопичення коштів.

Різноманіття видів ячменю

Сорти ячменю відносяться до однорічних, дворічних та багаторічних трав. Їх відрізняють за якісними характеристиками, термінами посадки та дозрівання, врожайності. Але перш ніж висаджувати культуру, важливо ознайомитися з особливостями злаку, адже ячмінь буває озимим, який користується найбільшою популярністю, та ярим. 

Озимий ячмінь дає більше врожаю, він невибагливий до вибору ґрунту, йому не властиві запали. Проте ця культура погано переносить морози, тому вимагає певних заходів щодо збереження посіву в зимовий період.

Ячмінь ярий переважно береться для виробництва ячної та перлової крупи. Це культура раннього терміну дозрівання, стійка до шкідників, налічує понад 70 сортів, які вирощують у різних кліматичних поясах. 

До переваг ячменя відносять:

  • максимальну посухостійкість та витривалість до морозів;

  • стійкість до зернового осипання (в більшості видів);

  • стійкість до грибкових та інших захворювань злакових культур;

  • неперевершену врожайність;

  • високий вміст білка в рослині.

Озимий ячмінь приносить гарний врожай після бобових, пшеничних культур. Проте більш витривалий та врожайний все ж ярий. Стандартна на ячмінь ціна за тонну – від 4000 до 7000 грн, в залежності від якості зерна та виробника. Тому вказана рослина є вигідною для вирощування. 

Про користь ячменю для організму багато говорять лікарі та дієтологи, адже він добре очищає кишечник й виводить токсини. Крім того, страви з ячменю вводять до раціону при захворюваннях печінки, сечового та жовчного міхурів. 

Формування цін на ячмінь

Велике значення на формування цін ячменю відіграє економічна ситуація в Україні, як внутрішня, так й зовнішня. Україна залишається провідною постачальницею вказаної культури у світі, але сучасна військова ситуація вплинула на обсяг та виробництва зерна й, відповідно, його експорт. 

Також вартість встановлюється через наступні чинники:

  • погодні умови при вирощуванні – заморозки, повені та впливають на врожайність (тому чим менший врожай, тим більша ціна на нього);

  • попит – коливання вартості може бути викликане нерівністю між попитом та пропозицією;

  • ціни у світі – глобальні ситуації, які викликають менший врожай в інших країнах, збільшують вартість експорту з України;

  • економічні чинники – загальний рівень прожиткового мінімуму враховується при формуванні цін на всі товари;

  • обмінний курс – зміна курсу національної валюти визначає вартість імпорту та експорту ячменю.

Також вартість продукту встановлюється, виходячи з якості самого зерна, сорту рослини та придбаного обсягу товару.